Struktura Zespołu Placówek » Szkoła Przysposabiająca do Pracy

Szkoła Przyspasabiająca do Pracy

"Nigdy nie można powiedzieć: już wszystko zrobione! Dla nas jeszcze wiele zostało do zrobienia”

Kardynał Stefan Wyszyński.

 
W Szkole Przyspasabiającej do Pracy kształci się młodzież  niepełnosprawna intelektualnie w stopniu umiarkowanym i znacznym ze sprzężeniami i autyzmem. Kształcenie trwa w niej trzy lata i w zależności od specyficznych potrzeb i możliwości dziecka może być wydłużone do dwudziestego trzeciego roku życia.

Głównym celem kształcenia szkoły jest przygotowanie uczniów do pełnienia różnych ról społecznych i samodzielnego - na miarę ich możliwości - dorosłego życia.


Do realizacji tych celów ma przyczyniać się uczestniczenie młodzieży w szeregu zajęć, do których należą:

  • zajęcia z zakresu funkcjonowania osobistego i społecznego,
  • zajęcia z zakresu wychowania fizycznego,
  • zajęcia kształcące kreatywność,
  • zajęcia rewalidacyjne
  • zajęcia przysposabiające do pracy, w ramach których uczniowie  zdobywają wiedzę i umiejętności   praktyczne, które mają im umożliwić  prowadzenie gospodarstwa domowego, sporządzanie posiłków, a także podejmowanie prac w zakresie dekoratorstwa, ogrodnictwa, sadownictwa, stolarstwa i szycia.

Dysponujemy dobrze wyposażonymi salami lekcyjnymi i pracowniami, w których  uczniowie mają możliwość doskonalenia swoich umiejętności, w wyżej wymienionych zakresach, oraz praktycznego przećwiczenia pracy na poszczególnych stanowiskach.


Pracownia krawiecka

Na zajęciach  elementów szycia uczniowie zdobywają podstawowe umiejętności praktyczne w zakresie szycia prostych ściegów, wyszywania elementów dekoracyjnych, obsługiwania maszyny.

 
Pracownia stolarska

    

Uczniowie posługują się narzędziami i urządzeniami charakterystycznymi dla prac ślusarskich. Piłują, przecinają i wycinają kształty oraz elementy meblowe w drewnie. Uczą się również konserwacji narzędzi warsztatowych.

Pracownia plastyczna

W pracowni tej organizowane są zajęcia z dekoratorstwa. Uczniowie wykonują i zdobią pamiątki różnymi technikami plastycznymi.

 

Ogródek szkolny

     

Uczniowie przyswajają wiedzę użytkową z zakresu uprawy i  pielęgnacji roślin zarówno doniczkowych, jak i ogródkowych.


Pracownia gastronomiczna i stołówka

    

 

Uczniowie teoretycznie i praktycznie zdobywają umiejętności w zakresie gotowania potraw kulinarnych, przyrządzania deserów, sałatek sezonowych, przetworów na zimę,  wydawania posiłków w ramach okolicznościowej

W stołówce szkolnej wydają drugie śniadania i herbatę. 

 

Sala gimnastyczna

    

Na zajęciach  wychowania fizycznego każdy znajdzie ćwiczenia odpowiednie dla siebie.


Najważniejszym celem wszystkich zajęć fizycznych jest zdrowy, harmonijny rozwój młodzieży, ich zadowolenie i radość ze wspólnego sportowego wysiłku. 

 
Sala lekcyjna

    

W ramach funkcjonowania uczniowie poszerzają swoją wiedzę o treści przyrodniczo – matematyczne oraz humanistyczno-społeczne. Na zajęciach z wiedzy użytecznej omawiane są aktualne wydarzenia z kraju i ze świata . Na tych lekcjach doskonalone jest też posługiwanie się pieniędzmi, odczytywanie godziny na zegarze, mierzenie, ważenie. Nasi wychowankowie uczą się jak wypełniać ankiety, druki , dokumenty , wnioski do urzędów . Zastanawiają się nad własną przyszłością, nad tym, co mogą robić, co chcieliby robić, gdzie w przyszłości mogliby pracować. Poznają podstawowe pojęcia związane z pracą , BHP pracy , dowiadują się kto może Im pomóc w poszukiwaniu pracy.

Dodatkowo młodzież ma możliwość uczestniczenia w szeregu zajęć rewalidacyjnych, dzięki którym mogą oni podejmować działania na rzecz minimalizowania objawów różnego typu zaburzeń i deficytów rozwojowych. Uczniowie korzystają z zajęć: logopedycznych, terapii muzycznej, arteterapii, gimnastyki korekcyjnej, gimnastyki rehabilitacyjnej, zajęć sportowych, zajęć na basenie, zajęcć korekcyjno-kompensacyjnych prowadzonych metodą Tomatisa i Biofeedbacka, technik multimedialnych, dogoterapii i hipoterapii.


Gimnastyka korekcyjna

Arteterapia

    

Zajęcia z arteterapii wzbogacają wrażliwość estetyczną ucznia, rozwijają jego zainteresowania, usprawniają zaburzoną motorykę oraz pozwalają na wykorzystanie sztuki w celach leczniczych i stymulujących rozwój ucznia.

Hipoterapia

Forma rehabilitacji psycho-ruchowej mająca na celu usprawnianie przy pomocy zwierzęcia, w tym przypadku konia.

    

Dogoterapia

Terapia kontaktowa z udziałem psa, polegająca na wieloprofilowym usprawnianiu dzieci.

    

  
Uczniowie tej szkoły chętnie wyjeżdżają na wycieczki i uczestniczą w różnych imprezach kulturalnych i sportowych. Już odniesli sukcesy na Olimpiadach specjalnych:  SPORT

 


AKTUALNOŚCI

Z WIZYTĄ W DROGOMYŚLU


    W dniu 13 marca uczniowie I klasy  Przysposobienia do Pracy pojechali  na integracyjną wycieczkę na Warsztat Terapii Zajęciowej. Uczniowie mieli okazję zwiedzić Warsztat, który mieści się w zabytkowym pałacyku w Drogomyślu. Wyjazd okazał się ciekawym doświadczeniem dla uczniów, gdyż zapoznali się ze specyfiką pracy w poszczególnych pracowniach o  różnorodnych profilach. Dużym zainteresowaniem szczególnie cieszyła się pracowania ceramiki i witrażu, gdzie uczniowie spróbowali swoich sił i możliwości, wyrabiając glinę, czy też szlifując szkło. Uczniowie wrócili zadowoleni i bogatsi o nowe doświadczenia. Zostali również ciepło przyjęci przez uczestników i kadrę pracowników Warsztatu. Wyjazd należy z pewnością zaliczyć do udanych.

    

 

    


   W dniu 21.02.2012r. zgodnie z kalendarzem imprez uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy, pod kierunkiem pani Moniki Biernatek i Katarzyny Trombik, urządzili DZIEŃ PIZZY. Na zajęciach z funkcjonowania osobistego i społecznego poznali ojczyznę pizzy – Włochy i stolicę Rzym. Na zajęciach praktycznych zapoznali się z oryginalnym, włoskim przepisem na pizzę. Najpierw przygotowali ciasto, które przez godzinę rosło w ciepłym miejscu. Potem przygotowali sos do smarowania pizzy na bazie pomidorów, czosnku, oliwy z oliwek i przypraw włoskich. Następnie zajęli się farszem i dodatkami. Przesmażyli  na oliwie pokrojonego w kostkę kurczaka, z cebulą i czosnkiem oraz pokrojone pieczarki. Pokroili salami, pomidory, paprykę i oliwki. Ciasto posmarowali sosem, nałożyli farsz, dodali jeszcze kukurydzę, potarty ser i przyprawy. Wszyscy nie mogli się doczekać kiedy się pizze upieką, bo unoszący się zapach pobudzał apetyt. Pizze były przepyszne, jak z prawdziwej włoskiej pizzerni, a smakowały wyśmienicie, bo były przygotowane własnoręcznie.

    

 

    


Wycieczka dydaktyczna do Chaty Chleba w Górkach Małych

     W listopadzie br. wybraliśmy się z klasą IIIB SPdP na  wycieczkę dydaktyczną do Chaty Chleba w Górkach Małych, gdzie mieliśmy możliwość zapoznania się z podstawowymi zbożami i ich zastosowaniem, oglądaliśmy maszyny dawniej wykorzystywane przy uprawie i obróbce ziarna, wysłuchaliśmy opowieści o procesie powstawania masła i twarogu oraz sprzętów do tego wykorzystywanych.
     Chłopcy mieli możliwość podjąć próby młócenia cepami, mielenia zboża na żarnach, mogli nie tylko oglądać, ale również wypróbować działanie niektórych maszym dawniej używanych w rolnictwie.
Najwięcej emocji wzbudziło jednak formowanie oraz wypiek podpłomyków, które następnie z wilczym wręcz apetytem pałaszowaliśmy smarując je masłem, miodem lub smalcem i zapijając kawą zbożową z mlekiem. Mimo swojej prostoty było to dla nas iście królewskie śniadanie.
Wycieczka była bardzo udana, humory dopisywały, a całą drogę powrotną dzieliliśmy się wrażeniami.
Tę wycieczkę będziemy długo wspominać- głównie ze względu na przepyszne podpłomyki, w końcu " przez żołądek do serca".

    

 

    

 


Wycieczka do Palmiarni w Gliwicach

      


Wycieczka do Strumienia

     W dniu 14 i 15 stycznia  uczniowie  I klas  SPdP pod opieką wychowawców klas  i pedagoga szkolnego  wybrali się na wycieczkę do Strumienia. Tam w Sanktuarium Św. Barbary podziwiali żywą szopkę zwaną „Strumieńskim Betlejem”. W tym niezwykłym miejscu  znajdowały się różne zwierzęta a między innymi: wielbłąd, osioł, sarny, króliki, lamy i różne gatunki ptactwa. Wszystkim bardzo podobała się szopka. Bardzo duże zainteresowanie wśród uczestników wycieczki  wzbudził wielbłąd Czesio.

           
           


 Wycieczka do szwalni "Atal"

    W styczniu 2010 roku uczniowie klas I SPdP w ramach zajęć z elementów szycia wybrali się na wycieczkę dedykacyjną do szwalni "Atal". Pani Kierownik  z wielką przyjemnością oraz entuzjazmem opowiadała nam o wszystkich etapach "powstania" odzieży. Pokazywała nam wiele maszyn, które są niezbędne w procesie uszycia ubrania.

            


Teatr Lalek Banialuka w Bielsku – Białej

Przedstawienie zatytułowane „ Śpiąca Królewna” zrealizowane w rzadko obecnie spotykanej konwencji tradycyjnego teatru lalkowego uczniowie SPdP mieli możliwość obejrzeć 11 marca 2010  r w Teatrze Lalek Banialuka w Bielsku – Białej. Oglądane widowisko było bardzo barwne, pełne różnorodnych postaci i ilustrowane piękną muzyką Zbigniewa Karneckiego. Bardzo wszystkim się podobało.


Płonie ognisko na górze Tuł.
Korzystając z pięknej, jesiennej  pogody uczniowie klasy IIIA SPdP w dniu 3 listopada  uczestniczyli w pieszej wędrówce na Tuł. Podziwiali  piękno Beskidu Śląskiego  w jesiennej scenerii. Podczas wypoczynku na polanie palili ognisko i smażyli kiełbaski. Czas minął im szybko i przyjemnie.