Struktura Zespołu Placówek » Szkoła podstawowa

 

                                                   
    SZKOŁA PODSTAWOWA NR 8 W CIESZYNIE

 

 

 

 

  

   Szkoła Podstawowa oferuje edukację dzieciom z niepełnosprawnością intelektualną w  stopniu lekkim (klasy IV-VI),  umiarkowanym i znacznym (klasy I-VI).

 

 

 


 

 

   Szkoła Podstawowa oferuje edukację dzieciom z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym. Dzieci mają możliwość uczenia się w Zespołach 4-8 osobowych w oparciu o zasady programowe i Indywidualne Programy Edukacyjno- Terapeutyczne, opracowane dla każdego ucznia. Celem oddziaływań dydaktyczno – wychowawczych zajęć jest dążenie do wszechstronnego rozwoju dzieci, opanowanie podstawowych umiejętności, w miarę możliwości zapoznanie się z środowiskiem społeczno- przyrodniczym, kształcenie mowy w celu lepszej komunikacji z otoczeniem oraz rozwijanie sprawności ruchowej i manualnej.
      

   
Głównym celem pracy wychowawczo – dydaktycznej na tym etapie jest takie przygotowanie uczniów do życia, by w miarę własnych możliwości byli samodzielni, mogli uczestniczyć w życiu społecznym, umieli przestrzegać podstawowych norm społeczno – moralnych.

 

 

 
Na zajęciach stosuje się min. Metodę Ruchu Rozwijającego W.Sherbone, Program aktywności Ch. Knill, Alternatywne i wspomagające metody komunikacji.

 

 

 

 

   

   Uczniowie mają możliwość uczestniczenia w zajęciach   rewalidacyjnych
•    logopedia

•    arteterapia
•    gimnastyka korekcyjna
•    terapia masami bezkształtnymi
•    bajkoterapia

 


   Nasi uczniowie biorą także aktywny udział w życiu szkoły poprzez udział w różnych uroczystościach min. Pasowanie na ucznia, Święto pieczonego ziemniaka, Andrzejki, Mikołaj, Szkolna Wigilijka, Bal karnawałowy itp.
 

        


 
     
   

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Z ŻYCIA KLASY PIERWSZEJ „A”

    Za nami dwa miesiące nauki i adaptacji do nowego miejsca, nowych nauczycieli, kolegów i koleżanek .Okres ten przebiegał różnie , ale żeby było nam łatwiej pracujemy według planu dnia, Porannego Kręgu i wielu innych metod oraz uczestniczymy w różnych zajęciach, które pozwalają nam lepiej zrozumieć otaczający nas świat. We wrześniu byliśmy na wycieczce W Parku Dinozaurów, Leśnym Parku Niespodzianek. Co tydzień mamy zajęcia kulinarne na których uczymy się samodzielnego przygotowywania prostych potraw, a po produkty sami chodzimy do sklepu ucząc się robić zakupy. Chętnie uczestniczymy w zajęciach polisensorycznych, z hipoterapii, dogoterapii. Ponieważ przyswajamy wiedzę w sposób obrazowy dlatego na nasze zajęcia przychodzą koty, chomiki, a my sami odwiedzamy różne miejsca, aby to wszystko zobaczyć. Staramy się też integrować z uczniami z innych klas dlatego bierzemy udział w uroczystościach szkolnych, wspólnych wyjściach do kina, teatru, Dniach Misia, Spódnicy...    Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z niektórych dotychczasowych wydarzeń, zajęć.

GALERIA


Z Kubusiem w kinie
     W dniu 27 października uczniowie Szkoły Podstawowej oraz uczniowie Ośrodka Rewalidacyjno- Wychowawczego mieli okazję obejrzeć w kinie film animowany pt "Kubuś i Przyjaciele". Kolejnego leniwego dnia w Stuwiekowym Lesie Kubuś wybiera się na poszukiwanie ukochanego miodku. Jako że jego rozumek nie jest zbyt wielki, przekręca znaczenie wiadomości, którą zostawił mu Krzyś. Według Kubusia wynika z niej, że jego przyjaciel został porwany przez tajemniczego stwora Bendezara. Dzielny miś mobilizuje pozostałych mieszkańców lasu, po czym wszyscy ruszają z heroiczną odsieczą Krzysiowi. Uczniowie bawili się świetnie czego potwierdzeniem jest rozbrzmiewający na sali kinowej co chwila gromki śmiech dzieci.

GALERIA


Odwiedziny Pani Jesień

                26.października , tj. w środę, klasy 4,5 i 6 szkoły podstawowej wzięły udział w warsztatach ogólnorozwojowych pod hasłem „Witamy Panią Jesień”. Jakież było zdziwienie uczniów, gdy niespodzianie odwiedziła ich Pani Jesień, w którą przeobraziła się pani Ilona. Miała kapelusz i spódnicę upstrzone jesiennymi liśćmi, w ręku koszyk z jesiennym skarbami. Przyniosła ze sobą jesienne zagadki , nagrody dla zgadujących oraz słodki poczęstunek. Była też jesienna krzyżówka i recytacja wierszy o jesieni. Na koniec wszyscy uczestnicy, pod kierunkiem pani Agnieszki ,wykonali piękne prace plastyczne o tematyce jesiennej, które zostaną pokazane na szkolnej wystawie.

GALERIA


GROTA SOLNA
     Dnia 26 października uczniowie klasy I a pierwszy raz w tym roku szkolnym wybrali się do Groty Solnej w Ustroniu. Wyjazd ten był wyczekiwany, dlatego chłopcy pomimo obawy przed nowym i nieznanym dzielnie weszli do groty by się zrelaksować. Oprócz relaksu uczniowie stymulowali zmysły chodząc i przesypując sól, słuchając odgłosów natury, oglądając zmieniające się światło o różnym natężeniu i wdychając minerały z Morza Martwego. Po seansie wszyscy byli wyciszeni i zrelaksowani ,żałowali tylko, że to już koniec. W seansach w grocie klasa I a będzie uczestniczyć raz w miesiącu.

 GALERIA 


Zwiedzanie Muzeum Śląska Cieszyńskiego

    Dnia 26 października uczniowie Klas 4,5 i 6 Szkoły Podstawowej wzięli udział w niezwykłej lekcji historii, udali się bowiem na zwiedzanie Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Uczniowie mieli okazję zobaczyć obrazy i rzeźby z okresu renesansu i baroku związane tematycznie z terenem Śląska Cieszyńskiego. Poza obrazami uczniwie zobaczyli także przedmioty codziennego użytku: misy, szklanki; wyroby ze srebra, stroje cieszyńskie.
    Wycieczka do Muzeum bardzo podobała się uczniom, z zaciekawiniem słuchali słów przewodnika, a także chętnie zadawali pytania.                                                                                                                                 

 GALERIA